reede, 18. detsember 2020

Kas mure on sinul või teistel ka?

Projekti nimi: Pop-Up ilutuba Saaremaal
Projekti meeskond: Lissel (15.a.) ja Marii (15.a.). 
Projekti periood on novembri algus kuni novembri lõpp, aastal 2020. Kirjutasime ja esitasime oma projekti üsna viimasel hetkel ja seepärast tuli meil ka kiiresti toimetada. Kui muidu tundus, et palju on vaja teha ja jõuda, siis praegu arvame, et see oligi hea, sest kõik oli siis ilusti värskelt meeles ja hoidis meid järjepeal. 
Projekti sihtrühm oli kõik noored poisid ja tüdrukud, kes soovivad saada teadmisi ja praktilisi nõuandeid, kuidas oma näonaha eest hoolitseda. 

Kuigi hetkel kirjutame lõpparuannet, siis see ei tähenda, et meie projekt lõppes. Meie projekti tegevused tegelikult alles algavad. Oleme jõudnud ära teha oma esimese mobiilse ilutoa, kus kokku oli 6 noort, neist üks poiss. 

Tagasiside oli väga hea. Tüdrukutele meeldis isegi meikimisest rohkem näonaha puhastusrituaale teha. Tagasisidena seda kuulda oli väga hea tunne. 

Meie jaoks on väga tähtis enese eest hoolitsemine ja hügieen, sest selle puudumine on üks ebakindluse põhjustaja. Oma projektis plaanisime panna kõige suuremat rõhku näonaha puhastamisele ja hooldamisele, sest see teema sobib nii poiste kui tüdrukutele. 

Seni on projekti tegevuste protsess välja näinud sellisena: 
Oktoober 2020 
Kaks esimest nädalat kirjutasime projekti ja esitasime Nopi Üles Google Forms kaudu. Projektile lisaks pidime koostama eelarve, kus kirjutasime rida haaval välja, mis vahendeid meil vaja läheb ja mis need maksavad. Selle tegime Excelis Nopi Üles poolt ette antud vormi peale. 

Kaks viimast nädalat kogusime Nopi Üles Facebook lehel oma projektile meeldimisi. Selleks tuli eelnevalt teha oma projekti kohta plakat, kuhu tuli ära märkida projekti eesmärk, sihtrühm, projekti vajalikus. Meeldimisi pidi kokku saama 200 ja seda kahe nädala jooksul. Põhjusel, et Nopi Üles lõpetab tegevuse novembri lõpus, leppisime projektikonkursi projektijuhi Riiniga kokku, et niipea, kui kõik meeldimised kokku saame, alustame lepingute ettevalmistamist allkirjastamiseks. Seda selleks, et mitte aega tühja raisata ja, et me saaksime oma tegevustega alustada, sest lõpparuanne tuleb ära esitada juba novembrikuu lõpuks. 

November 2020: 
Esimeseks nädalaks saimegi oma meeldimised kokku ja saime lepingud ära allkirjastada. Peale seda jäime ootama toetuse laekumist, et saaksime vahendid koolituste jaoks ära osta. Enne kui vahendite ostmiseks läks, pidime koostama vahearuande ja Nopi Üles projektijuhile saatma. Peale seda oli meil raha käes ja saime eelarve alusel koolitusteks vajalikud vahendid osta. 

Novembri teisel poole planeerisime oma esimest mobiilset ilutuba ja saime selle ka tehtud. Peame tunnistama, et esimesest koolitusest saime väga palju õppida ja olime isegi õnnelikud, et koolitusel rohkem noori ei olnud. Järgmine kord teame, et meil on kindlasti rohkem peegleid vaja ja kindlasti väga, väga head valgustust. 

Hetkel peame läbirääkimisi Keili Fotobutiigiga, sest soovime järgmist koolitust seal ruumides teha. 
Novembrikuu kõige viimaseks tegevuseks on lõpparuande kirjutamine Nopi Üles projetikonkursile. 

Oleme juba tänaseks väga palju õppinud, et tegelikult võtab projekt päris palju aega ja läbirääkimisi. Kui me siin saame oma töö valmis, siis läheb see Nopi Üles projektikonkursi meeskonna kätte, kes omakorda teeb ettepanekuid ja pöörab tähelepanu, mida muuta võiks või kuhu fookus suunata. Siis on järg jälle meie käes ja hakkame oma projekti ümber mõtestama. Siis, kui töö valmis, saadame uuesti projektijuhile üle vaatamiseks. See kirjeldus oli lihtsalt näide sellest, et iga liigutus võtab aega ja kui me siin arvame, et teeme kiiresti valmis, siis nii see päriselt ei käi. 

Ka seda oleme õppinud, et tegelikult on toetus igalt poolt olemas nii kohaliku juhendaja näol aga ka Nopi Üles projektijuhi Riini näol. Et mis iganes idee ja mõte noortel peaks tekkima, siis tasub projekt kirjutada ja läbi selle tegemise õppida ja kogemus saada. Kui esimest korda nii hästi ei oska, siis järgmine kord tuleb kindlasti juba paremini välja. Oma esimesest koolitusest oleme õppinud näonaha hoolitsemise kohta ja meigi põhitõdesid. Sealsamas saime õppetunni, et peegleid oleks rohkem vaja varuda ja kindlasti kontrollida, kas valgustus on selleks ürituseks piisav. 

Kogukonna kasu on see, kui noored on enesekindlad ja teavad oma väärtusi. Puhas ja hoolitsetud näonahk on üks enesekindluse alustalasid. Tagasiside oli noorte poolt positiivne ja hea ja see tekitas hea tunde. 

Nagu juba eelpool mainisime, et igasugune toetus on juhendajate näol olemas ja seepärast kindlasti soovitame järgmistele noortele taotluse teekond ette võtta. Kõige parem on see, kui te meeskonnaga või paarilisega oma idee nii detailselt kui vähegi kirja panete. Miks te seda teha tahate? Kellel te seda teha tahate? Ja kuidas te seda teeksite? Kui kõik on kirjas, siis andke see oma sihtrühmas olevatele noortele lugeda. Kuulake, kas see huvitaks teda või mida ta soovitab seal muuta, et see veel parem oleks. 

Projekti kirjutamine on nagu mingisuguse probleemi või murekoha parandamine oma kogukonnas. Aga siin peab mõtlema, et kas see probleem on ainult sinul või kõigil teistel ka. 

Juba enne lepingute allkirjastamist tuli meil täita eelarve tabel, ehk kirja panna kõik see, mille peale meil raha kuluks. Täpselt nii ka läks. Kõik, mida planeerisime osta, ostsime ära. Vahendeid (näohooldusvahendid, meik jne) on hetkeks kulunud vähe, sest oleme jõudnud läbi viia ainult ühe ürituse, kuid nii see ei jää. Plaanis on kõik vahendid otsa saada, et projektitoetuse kasutamine oleks sihipärane. 

Esimesel koolitusel oli osalejate arv 6. Järgmisele koolitusele on ennast kirja pannud juba 8 noort. Väga palju rohkem ühele koolitusele ei mahu ka, sest siis ei saa kõik oma vahendeid kasutada ja see tekitab palju ootamist. Samuti ei jõua juhendaja nii paljusid korraga juhendada. 

Selle järgi võiks nimetada kasusaajateks hetkel koos meiega 16 noort, mis on alles algus, sest plaanime iga kahe nädala tagant uue koolituse teha. 





Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar